Stabilizátor pomocí LED pro TouchKey AT42QT1011 (AT42QT10xx)

vikmad

New member
Dobrý den,
protože jsem to nikde nevygooglil, tak se zkusím zeptat: mohu použít "klasickou" svítivou LED jako stabilizátor napětí?

Říkám si, proč hnát proud řekněme 10mA zenerkou, když bych ho mohl hnát přes LEDku, která bude navíc svítit?
Jedná o mojí konkrétní aplikaci dotekových spínačů, která je napájená napětím 1,8 - 5,5 V a odběr má několik desítek uA. Konkrétně se jedná o toto: pandatron.cz/?1259&nove_dotykove_snimace_atmel

Použil bych LED, která ma vyšší Uf, např: LED 3mm červená; 60°; 100 mcd; 2,4 V; 10 mA gme.cz/cz/l-3n4srd-red-p511-435.html

Prakticky jsem krátce vyzkoušel, že to funguje. Koupil jsem si TouchKey - AT42QT1011 breakout robodudes.com/capacitive/123-touchkey-at42qt1011-breakout.html
a funguje to i na LEDce s Uf 1.8V, ale má to mnohem menší citlivost než třeba když jsem dal dvě LEDky do série = 3,6V

Nevím jestli LEDky neprodukujou nějaké zvlněné napětí, které by mohlo působit na TouchKey rušivě - emh no - co vy na to?

vikmad

Doplněno:
- tak jsem si ktomu nakreslil i schema, jak bych si to představoval - viz příloha
- výstup OUT bude připojen na Programovatelné relé TECO SG2-20VR-D, podle vstupních specifikací by to mělo fungovat
- doplnil jsem do schematu 3V zenerku, protože si myslím, že bude držet lépe napětí při připadných poklesech hlavního napájení +24V
 

Attachments

  • AT42QT1010.jpg
    AT42QT1010.jpg
    30.3 KB · Views: 1,057
  • SG2-20VR-D Input Specifications.jpg
    SG2-20VR-D Input Specifications.jpg
    65 KB · Views: 575
  • AT42QT1011.jpg
    AT42QT1011.jpg
    31.9 KB · Views: 917
Tak jsem po prosudování několika datasheetů a rad z MCU došel k závěru, že:

1. pro TouchKey není stabiliace pomocí LED vhodná, jelikož TouchKey je citlivý na změny napájecího napětí, které by v přípdě LED stabilizátoru byly možné

2. ideální bude pro napájení a stabilizaci napětí jen odpor a zenerka. Dělají se zenerky které stabilizují už od proudu 1mA (potřebuji 20-25 TouchKeyů takže mi o spotřebu tlačítka jde...)

3. a přisvěcovalí LEDku budu napájet přes extra odpor

v pondělí sem ještě hodím opravené schema, abych to tím uzavřel.

v



 
Zdravím Tě, to Tvé zapojení mě přivedlo na možnost využít obvodu k ovládacímu panelu pro starší klienty v domově pro seniory na ovládání tlačítek pro přivolkání obsluhy a k rozsvěcení osvětlení. Jaké máž už zkušenosti, jak se chová a jak je stabilní, Lze u něj nastavit spínací a u některých přepínací mód. ( tlačítko a přepínač ). Díky za jakoukoliv pomoc ;)
Pavel
 
Zdravím, píši až teď protože na můj původní dotaz mi tady nikdo neodpověděl a já už jsem odpověď dohledal jinde a sem jsem se vrátil až nyní.

Ve výše uvedených schematech jsem řešil stabilizaci a to protože mám v baráku k dispozici napětí 24V DC (používám ho pro LED osvětlení a relé) a chtěl jsem ho použít. Nakonec jsem to ale zavrhl a řeším to jinak: používám DC-DC konvertor na 5V a tyto dotekové spínače napájím nakonec 5 Voltama a basta (další výhoda je že se to pak dá celé galvanicky oddělit).

Mám již odzkoušen obvod AT42QT1011 (napájení 5V) s výstupem - otevřeným kolektorem, který spíná signál pro relé (mám Programovatelné relé Teco SG2, které mi spíná osvětlení 230V v baráku). TouchKey jsem namontoval do zaslepovacího krytu s plastovým upevňovacím třmenem ABB Element® (vypadá to tak jako vypínač, Elkas je má za 33,- Kč). Chová se to perfektně a je to stabilní. Momentálně mám nakoupené součásky na dalších 20 kusů těchto senzorových tlačítek a chystám se dělat tišťáky (teda spíš je nechat udělat).

K tvému dotazu: výstup u AT42QT1011 reaguje přesně podle stisku, ale existují další dvě varianty viz tady: http://pandatron.cz/?1259&nove_dotykove_snimace_atmel
Cituji: Obvod AT42QT1012 pracuje v režimu ON/OFF nebo přepínač a opět obsahuje konfigurovatelný časovač.

Zaslepovací kryty: http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=4148&item=32071&category=1094
Relé např. tady: http://www.papouch.com/cz/shop/product/teco-sg2-plr-programovatelne-rele/ (programovací SW je k tomu zdarma, ale je k tomu potřeba ještě programovací kabel za cca 400,-)

V
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top